Tillbaka till aktuellt
8.4.2026 | Stadsbanan

Byggandet av Esbo stadsbana orsakar avbrott i tågtrafiken på kustbanan på våren, sommaren och hösten 2026. Det är avbrott i HRT:s tågtrafik väster om Alberga under fem veckor efter midsommaren 22.6-26.7. Det blir också avbrott i tågtrafiken under en och två dagar under veckosluten i maj och på hösten. Under avbrotten ersätts tågen med bussar.

Under avbrotten är det inte tågtrafik på sträckan väster om Alberga och tågtrafiken ersätts med bussar. E-, U-, L- och Y-tågen trafikerar inte alls under avbrotten. Avbrotten påverkar också fjärrtrafiken på kustbanan. Tidtabellerna och rutterna för ersättningsbussar hittar du i Reseplaneraren (reittiopas.hsl.fi).

Det är också ändringar i A-tågstrafiken på sommaren 1.6–9.8 när tågen inte stannar vid stationerna Gjuteriet, Sockenbacka och Mäkkylä. E- och U-tågen kör som vanligt 1.6–21.6 och 27.7–9.8 och stannar också i Ilmala. I stället för L-tåg körs U-tåg. Under det fem veckors långa avbrottet 22.6-26.7 mellan Helsingfors och Alberga kör X-tåg som kör med 15 minuters mellanrum rutten Helsingfors-Böle-Ilmala-Hoplax-Alberga. A-tågen går med 10 minuters mellanrum mellan Helsingfors och Alberga under trafikavbrotten på kustbanan på våren och hösten. Domsby station är stängd och det finns ingen tågtrafik på stationen 22.6-4.10, varefter den öppnas förnyad.

Tidtabeller för trafikavbrott under 2026:

  • Våren (4 x 24 timmar)
    • sö 3.5 kl. 4.00 – må 4.5 kl. 4.00
    • tors 14.5 kl. 4.00 – fre 15.5 kl. 4.00
    • sö 17.5 kl. 4.00 – må 18.5 kl. 4.00
    • sö 24.5 kl. 4.00 – må 25.5 kl. 4.00
  • Sommaren (fem veckor)
    • må 22.6-sö 26.7
  • Hösten (3 x 48 timmar, 2 x 24 timmar)
    • lö 5.9 kl. 4.00 – må 7.9 kl. 4.00
    • sö 13.9 kl. 4.00 – må 14.9 kl. 4.00
    • lö 19.9 kl. 4.00 – må 21.9 kl. 4.00
    • sö 27.9 kl. 4.00 – må 28.9 kl. 4.00
    • lö 3.10 kl. 4.00 – må 5.10 kl. 4.00
  • Trafikavbrott för A-tåg
    • må 1.6-sö 9.8
  • Domsby station stängd
    • må 22.6–sö 4.10

Arbetena är en del av projektet Esbo stadsbana. Inom projektet byggs två tilläggsspår mellan Alberga och Köklax bredvid de nuvarande spåren. Avbrotten är nödvändiga för att arbeten. Dessa arbeten fortsätter även under kommande år. När arbetena är klara, blir det 10-minuterstrafik från Helsingfors ända till Köklax.

Tågtrafiken ersätts med bussar under avbrotten

Korvaavien bussien reittikaaviokuva kevään katkojen ajalta.

Under avbrotten ersätts tågen på sträckan väster om Alberga av bussar. Ersättningsbussarna kör till tågstationerna eller nära dem. Det finns flera täta förbindelser samt snabbare direkta linjer t.ex. via Åboleden till Helsingfors centrum.

Ersättande bussar

Under avbrotten ersätts tågtrafiken med busslinjerna 211E, 211U, 213X, 248X och 249Y

  • 211E Alberga-Grankulla-Esbo-Köklax
  • 211U Alberga-Grankulla-Esbo-Köklax-Kyrkslätt
  • 213X Elielplatsen–Åboleden–Esbo
  • 248X Alberga–Åboleden–Esbo–Köklax
  • 249Y Alberga–Åboleden–Esbo–Ring III–Kyrkslätt

I ersättningsbussarna kontrollerar busschauffören inte biljetterna vid påstigning. Passageraren är skyldig att se till att hon/han har en giltig biljett. Man kan inte transportera cyklar på bussar eftersom det inte finns en trygg plats för dem.

Du hittar bussturerna som ersätter tågen under våren i Reseplaneraren (reittiopas.hsl.fi). Information om bussturer som ersätter tågen under sommaren kommer att uppdateras i Reseplaneraren under våren.

Andra ersättande förbindelser under avbrotten

Under trafikavbrotten på kustbanan går bussar och metron som vanligt. Ett alternativ är till exempel metron från Esbo till Helsingfors. Flera busslinjer som har tät trafik kör till metrostationerna.

Övriga förbindelser:

  • Buss 182Y erbjuder en direkt förbindelse mellan Sjundeå och Kyrkslätt och ända till Mattby under det fem veckors långa avbrottet.
  • Buss 911 får nya turer och linjen kommer att trafikera även under veckosluten, så att det finns en smidig förbindelse mellan Kyrkslätt och Köklax stationer också utanför trafikeringstider för den ersättande buss linjen 211U.
  • Under sommarens avbrott kör busslinjerna 212 och 213 längre än vanligt under vardagskvällar. Samtidigt körs bussarna 213N och 242 inte alls på vardagar.
  • Täta förbindelser till metron:
    • från Grankulla till Hagalund med busslinjerna 548 och 549
    • från Esbo centrum och Domsby till Idrottsparken och Hagalund med buss 118
    • från Esbo centrum via Finno till Mattby med stombuss 530
    • från Kyrkslätt till Mattby med bussarna 171, 173 och 173Z
    • från Köklax via Bastvik till Esboviken med bussarna 162 och 165
  • Stombuss 200 kör längs Åbovägen från Esbo centrum via Alberga till Helsingfors centrum