Yhdyskuntavaliokunta päättää mm. asemakaavan toteuttamista varten tarvittavien tontinosien ja yleisten alueiden sekä rakennusten ja laitteiden hankinnasta ja luovuttamisesta. Valiokunta vastaa kaupungin maaomaisuuden ja rakennusten hallinnasta ja ylläpidosta sekä toimii kaupungin vuokraamien alueiden, rakennusten ja huoneistojen vuokranantajana.

Lisäksi valiokunta toimii mm. kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisena sekä huolehtii luonnonsuojelulaissa ja ulkoilulaissa kaupungille osoitetuista tehtävistä.

Yhdyskuntavaliokunnassa on yhdeksän jäsentä ja jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Valiokunnan esittelijänä toimii yhdyskuntatoimen johtaja.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Esityslistat ja pöytäkirjat 1.1.2021 alkaen

Pöytäkirjat 1.7.2017 – 31.12.2020

Pöytäkirjat 1.6.2015 – 30.6.2017 (Yhdyskuntalautakunta)

Kokousaikataulu kevät 2023

(tiistaisin klo 18.00 ellei toisin mainita)

17.1.
14.2.
7.3.
4.4.
9.5.
6.6.

Päivitetty 24.11.2022

Kokousaikataulu syksy 2023

(tiistaisin klo 18.00 ellei toisin mainita)

15.8.
5.9.
26.9.
24.10.
14.11.
12.12.
……….
16.1.2024

Päivitetty 10.5.2023

Yhteenveto toimielinten kokousaikatauluista (pdf)

Yhdyskuntavaliokunta 2023–2025

(henkilökohtainen varajäsen suluissa)

Puheenjohtaja
Konsta Saarela, RKP
(Martin Uunila, RKP)

Varapuheenjohtaja
Virva Wahlstedt, Kok.
(Tuula Lehmuskoski, Kok.)

Bo-Christer Björk, RKP
(Tom Karlemo, RKP)

Gunilla Löfstedt-Söderholm, RKP
(Christel Lamberg-Allardt, RKP)

Patrik Limnell, RKP
(Veronica Fellman, RKP)

Pauli Tuohioja, KD
(Hanna-Riikka Myllymäki, Kok.)

Binga Tupamäki, Kok.
(Lasse Laurikainen, Kok.)

Jarkko Huttunen, PS
(Juha Nurminen, PS)

Lulu Waselius, Vihr.
(Vesa Helkkula, Vihr.)

Kaupunginhallituksen edustaja
Tapani Ala-Reinikka, Kok.

Nuorisovaltuuston edustaja
Albin Antas
(Robi Vasko)

Esittelijä
yhdyskuntatoimen johtaja Marianna Harju
puh. 050 304 1234

Sihteeri
talous- ja hallintoassistentti Leena Porvali
puh. 050 382 9233

Henkilöiden sähköpostiosoitteet ovat muodossa etunimi.sukunimi@kauniainen.fi (ei koske nuorisovaltuuston edustajaa)