Takaisin tapahtumiin

Sisälle Sanaan – Katoliset kirjeet ja Heprealaiskirje

10.4.2026 klo 16.30
Suomen Raamattuopisto

Keitä muita kirjeiden kirjoittajia kuin Paavalin tapaamme Uudessa testamentissa? Miten harhaopit ja väärät opettajat tunnistetaan ja torjutaan? Millä eväille kristitty jaksaa maaliin saakka taivaaseen?

Katoliset kirjeet ja Heprealaiskirje sijoittuvat Uuden testamentin loppupuolelle ja saattavat jäädä siksi vähemmälle huomiolle. Ne ovat kuitenkin yhtä lailla Jumalan Sanaa ja yhtä lailla tärkeitä kuin Raamatun muutkin kirjat. Pietari, Johannes, Jaakob ja Juuda opettivat luotettavaa apostolista oppia Jeesuksesta ja varoittivat harhateistä. Lisäksi he rohkaisivat kuulijoitaan kristillisellä toivolla ja perään kuuluttivat kärsivällisyyttä ahdinkojen keskellä. Viikonlopun aikana käymme katolisten kirjeiden ja Heprealaiskirjeen aarteiden äärelle ja sovellamme oppimaamme omaan elämäämme.

Kurssilla opettavat:
Susanna Hammari, TK
Timo Junkkaala, TT, Raamattuopiston toiminnanjohtaja (eläkk.)
Veli-Matti Kujala, pastori, Sisälle Sanaan vastaava opettaja

Viikonloppu kuuluu Sisälle Sanaan – Raamattu läpi vuodessa -sarjaan. Kukin yksittäinen viikonloppu on oma kokonaisuutensa, mutta eniten hyödyt osallistumalla kaikkiin viikonloppuihin. Katso tarkemmin raamattuopisto.fi/sisalle-sanaan/

Tapahtuman hinta

55

Tapahtuman järjestäjä

Suomen Raamattuopisto

Tapahtuman verkkosivut